Már a WWDC óta várom a Snow leót és most megjelent a hivatalos kiadási dátum : 2009 augusztus 28 – azaz most péntek.
Igazság szerint a beta verziók már elég régóta elérhetőek, de azokat nem akartam feltenni mivel viszonylag friss Mac-es ként még a Leopard-ot sem ismerem igazán. Amikor viszont kitudódott, hogy a neten van a Golden Master (10A432) verzió, akkor nem tudtam ellenállni és megszereztem.
Már használom az új rendszert egy ideje és meg kell mondanom, nagyon jó lett. Külsőleg szinte semmi változás sincs (de legalábbis apróságok) a Leopardhoz képest, de ezt az Apple előre tudatta. A Snow Leopard egy finomhangolt Leopard és mint olyan, sokkal fürgébb is. Nem hittem volna, hogy érezni fogom a gyorsulást mert nekem Windows-hoz képest már a Leopard is csoda volt, de igenis érezhető. A rendszer telepítés is felgyorsult (bár rövidnek továbbra sem nevezném) és 6 gigával kevesebbet foglal.
Látványosan gyorsult továbbá a vezeték nélküli hálózatok felderítési, kapcsolódási és a számítógép be/kikapcsolási ideje is.
Az új rendszer csak Intel alapú gépeken fut, de gondolom ezt már mindenki tudja aki érdekelt a dologban.
Sokan kérdezgetik különböző fórumokon, hogy miért adják a Leopard telepítőlemezét is a frissen vásárolt Snow Leopard csomagokhoz. Szerintem erre nem túl bonyolult a válasz bár nincs semmi belső infóm. :).
Gondolom mivel a Snow Leopard gyakorlatilag egy felturbózott Leopard ami csak Intel gépeken megy, mellé adják az eredetit is, ha esetleg egy háztartásban előfordulna Power (IBM) processzoros Mac, akkor arra is legyen egy telepíthető rendszer.
Most már hivatalosan is abban a csúnya cicás dobozban fog megjelenni ami körbejárta a netet és én eddig erősen fake-nek tartottam. Szerintem ritka csúnya doboza lesz de különösebben nem érdekel mert maga a rendszer az nagyon jó lett.
Ami nagyon tetszett az a telepítés menete. Eddig nem update-eltem OS X-et és ezért eléggé szokatlan volt mikor betettem Leopard alatt a telepítőlemezt, feltelepítettem a rendszert és mintha semmi nem történt volna ugyanúgy csinálhattam mindent tovább. Windows alatt rendszerfrissítés után következett volna a fél napos driver keresgélés és programok újratelepítése. Itt semmi. Annyit csinál a rendszer, hogy ha egy program nem kompatibilis a frissítéssel, akkor azt kiteszi neked egy mappába és szól róla, hogy ez nem megy szerezz újabb verziót (nálam csak egy program volt ilyen és azt sem használom.. :) ).
Amit annyira nem szoktak emlegetni az az új Boot Camp. Mostanában párhuzamosan használok Windows-t is a Snow leo mellett, mert kísérletezgetek játékokkal. Általában játszani nem szoktam velük de érdekel a téma, hogy hogyan kényszeríthetőek futásra, egy low-end videókártyával.
Aki esetleg nem ismerné, a Boot Camp egy Windoes telepítést megkönnyítő program csomag. Van egy része OS X alatt aminek a lényege, hogy létrehoz egy Windows számára használható partíciót (fat 32).
A másik része az OS X-ek telepítőlemezén helyet kapott windows driver csomag. Ez pár perc alatt feltelepíti a video, audio, webcam, touchpad, stb.. driver-eket, hogy azonnal használható legyen a rendszer ha valaki esetleg Windows-használatra adná a fejét.
Lényeg a lényeg, az új Boot Camp kapott végre HSF+ támogatást is, azaz mostantól tudja a Windows is böngészni az OS X saját fájlrendszerével formázott meghajtókat (ha már a Microsoft nem volt képes ennyi idő alatt megírni hozzá a támogatást)
Összességében nagyon tetszik az új rendszer. Érdemes lesz mindenkinek frissíteni.