DerianBlog

DerianBlog

MacBook Tripleboot

2009. március 02. - derian

Már régóta szeretnék feltenni a Mac-re egy Linuxot is, de valahogy eddig nem nagyon jött össze. Most végre megoldottam. Igazából két angol leírásból meg egy kicsi saját kreativitásból raktam össze és gondoltam publikálom, hátha valaki hasonló problémával küzd. Ez a leírás 3 rendszer telepítésén fog végigvezetni és a végén összehangoljuk az egészet a rEFIt bootloader alá, hogy szépen ikonosan lehessen közülük választani. Lássuk tehát a leírást:

 

MacBook Tripleboot készítés : OS X (Leopard 10.5.6), Linux Ubuntu 8.10, Windows Se7en (ezhelyett gondolom telepíthetnénk bármely windows-t)

 

Telepítés előtt tisztázzunk pár dolgot:

 

- Újraindításkor az „alt” billentyű nyomvatartásával tudjuk előhívni a bootloader-t ahol kiválaszthatjuk, melyik rendszer vagy rendszerlemez bootoljon.

- Ha Windows-ban nem működne minden hardware eszköz megfelelően, akkor telepítheted a megfelelő drivereket az OS X telepítőlemezéről.

- Telepítés előtt mindenképp készíts biztonsági másolatot minden adatodról, mert bármikor előfordulhat adatvesztés ami nagyon kellemetlen tud lenni (tapasztalatból beszélek. Én kísérletezés során elvesztettem az összes képet, zenét és szöveges dokumentumot a gépről)

 

Talán lássunk hozzá:

1. Mindenek előtt telepítsük normál módon az OS X-et. Bátran használhatjuk a teljes lemezterületet az install során.

 

2. Ha készen vagyunk az OS X telepítésével futtassuk le a következő „diskutil resizeVolume” parancsot („sudo” módban) terminál ablakban. Ez lekicsinyíti az OS X meghajtóját és létrehoz 2 másikat a további operációs rendszereknek.

 

Osx meghajtó: hfs+

Linux meghajtó: ms-dos fat32

Windows meghajtó: ms-dos fat32

 

A fat32-es partíciókat majd később, a rendszerek telepítése során megváltoztatjuk, mivel így hoztuk létre nem kell majd Boot Camp-et használnunk.

Az én Mac-em vinyója 250 Gigás tehát e szerint osztottam fel. Te értelemszerűen a te géped adataival dolgozz. Szóval lássuk a kódot:


 

(mielőtt lefuttatod a parancsot győződj meg róla, hogy az osx meghajtóját „disk0s2”-nek hívják. Általában így hívják mivel a partíciók listáján első helyen az EFI áll. Leellenőrizni a diskutil list-paranccsal tudod. Tehát helyesnek akkor mondható a dolog, ha eredményként azt kapod hogy az első partíció (disk0s1) az EFI, a második pedig(disk0s2) az osx.)

 

$ sudo diskutil resizeVolume disk0s2 150G "MS-DOS FAT32" "Linux" 50G "MS-DOS FAT32" "Windows" 50G

 

(Miután elkészült érdemes megint lefuttatni a diskutil list-parancsot és megnézni hogyan is állunk)

 

3. Bootolj újra a Windows DVD-ről, és installáld a szokásos módon a Windowst. Amikor a partíciót kérdi értelemszerűen az előbb létrehozott meghajtóra tedd újraformázás után (ez ha minden igaz akkor az sda4 vagy hda4).telepítés után bootolni tudsz Windowsba. Itt megteheted a szokásos beállításaid.

 

 

4. Ha még nincs meg az Ubuntu telepítőlemezed akkor itt az ideje hogy letöltsd, (ezt megteheted ingyenesen a hivatalos oldalról) ezután írd ki CD-re. Most már bootolhatsz-is róla. Két dologra kell figyelned Ubuntu telepítése közben:

- Amikor particionálni akar, válaszd az egyéni beállítási lehetőséget és kézzel állítsd be a megfelelő meghajtót (sda3 vagy hda3). Először töröld le majd készíts a helyére egy új meghajtót amit „ext3” filerendszerrel formázol és „/” lesz a mount point-ja. Sírni fog, hogy készíts swap partíciót is, de ne törődj vele. Majd később manuálisan létrehozzuk.

- Győződj meg róla, hogy a Grub-ot is az sda3/hda3-ra telepíti nem pedig a sda/hd0-ra. Erről a telepítés utolsó lépésénél a speciális beállításokon belül tudsz meggyőződni.

5. A telepítés befejeztével beléphetsz OS X-be. Most a rEFIt-et telepítjük. Ezt is le tudod tölteni a hivatalos oldalról. GNU licenc alatt áll tehát ingyenes. (Érdemes ezt kiírni egy lemezre mert még egyszer szükséged lehet rá de nekünk most nem kötelező.) Ha már letöltötted, telepítsd is. Itt nincs semmi komolyabb beállítás. Egyszerű telepíteni. Telepítés után nyiss terminál ablakot és add ki a következő parancsokat:

 

$ cd /efi/refit

$ ./enable.sh

+ sudo bless --folder /efi/refit --file /efi/refit/refit.efi --labelfile /efi/refit/refit.vollabel

 

6. Mostmár szép grafikus választómenüvel bootol a géped. Itt válaszd ki az Ubuntut. Miután beléptél nyiss egy terminált és add ki a következő parancsokat:

 

$ sudo dd if=/dev/zero of=/swapfile bs=1024 count=2097152

$ ls -lh /swapfile

$ sudo chmod 600 /swapfile

$ sudo mkswap /swapfile

$ sudo swapon /swapfile

$ free -m

$ cat /etc/fstab

 

7. Most újrabootolhatsz megint a Windows telepítőlemezről és a nyelv és billentyűzetnyelv megadása utáni oldalon kattints, a meglévő Windows telepítés javítására. Itt a Windows fel fogja ismerni, hogy ugyan van „Picipuha” rendszer telepíve de nem tud bootolni, ő természetesen ezt ki tudja javítani. Hagyjuk is neki.

 

Na most ha minden igaz akkor készen vagyunk. Mostanra minden rendszer bootolható a rEFIt-böl. Remélem sikerült valakinek segítenem mert nekem ezen információk megszerzése elég sok utánajárást igényelt :)

A bejegyzés trackback címe:

https://derian.blog.hu/api/trackback/id/tr32976585

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása